Letné prázdniny

Autor: Mirka Vávrová | 3.7.2013 o 23:08 | Karma článku: 13,58 | Prečítané:  4346x

Deti sa rozbehli v ústrety prázdninám a chodby školy osireli. V triedach je upratané a veľmi ticho. Ostal len pán školník, pani upratovačky a my. V zborovni je rušno a ja nedočkavo odhaľujem najväčšiu záhadu svojho detstva - čo robia učitelia v škole počas letných prázdnin?  

Sú tajomstvá, ktoré sú vzrušujúcejšie, keď sú ešte tajomstvami. Môžete si vtedy predstavovať ako pravdu hocičo a všetko to môže byť naozaj. To je fakt super! Keď sa potom tajomstvo odhalí, môže byť skutočnosť oveľa menej zaujímavá. Ako napríklad také učiteľské prázdniny.

Keď som začala robiť v škole, takmer každý človek v mojom okolí mi pripomenul, že ma čakajú letné prázdniny. V ich očiach to boli dva mesiace s nohami vyloženými na stole. V očiach mojich skúsenejších kolegýň som však tú nohy-na-stole iskričku nevidela. Hm... tu niečo nesedí... Závidené prázdniny sú teraz tu a veru - nesedí sa. Behá sa, balí sa, presúva sa, tlačí sa, píše sa, opravuje sa, nadáva sa, je sa rýchlo, úlohy sa míňajú pomaly.

A ešte sa bilancuje. Tá zmenená atmosféra dáva kopu podnetov na premýšľanie. Šum, hluk a detský smiech vystriedalo ticho a mňa napadlo, ako mi to chýba. Túžim vyplniť tie nekonečné chodby niečím ľudským - aj keby to mal byť nespokojný krik nad dennou ponukou školskej jedálne. Zabudnuté prezuvky v šatni, alebo nožnice v lavici pripomínajú ich majiteľov a čakajú na ich návrat. Ja ho nedočkavo čakám tiež. A to sú prázdniny ešte len na začiatku...

Keď sa človek v spomienkach vracia len k tomu peknému, hovorí sa tomu spomienkový optimizmus. Každá spomienka má svoj časový limit, po ktorom sa z nej môže stať jej optimistickejší variant. Čím tvrdšie to bolo, tým dlhšie trvá, kým si spomenieme len na to pekné. Moje zážitky s deťmi sú výnimkou - čím náročnejšia pedagogická výzva, tým silnejšie puto a hlbší záujem. To pekné sa objavuje takmer na počkanie - dieťa aj ja sa učíme a všetko to má zmysel. Deti sú pre mňa synonymom zmysluplnosti. Každé jedno má v sebe obrovský potenciál byť dobrým človekom. A tak mám niekedy pocit, že svoj spomienkový optimizmus žijem v prítomnosti. Vlastne, vďaka deťom môžem to „spomienkový" úplne prečiarknuť.

Letné prázdniny v škole sú smutné. Ale v tichu sa dobre premýšľa. Upratujem si teda stôl aj myšlienky v hlave a čakám na september. Jedno tajomstvo odhalené, poďme na ďalšie!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?