Diagnóza XY, teší ma!

Autor: Mirka Vávrová | 11.1.2012 o 12:10 | Karma článku: 5,00 | Prečítané:  2055x

Po chrbte mi prebehol mráz. Žena, ktorej som hľadela do očí, mi o sebe prezradila všetko. A vlastne vôbec nič. Keď odíde, ostane tu po nej zoznam diagnóz, ktoré jej čas vpísal do lekárskej dokumentácie. A do duše.    

"Dobrý deň, ja som Vávrová, a vy ste...?" začala som rozhovor. "Dobrý deň, ja mám diagnózu XY," znela odpoveď. Spozornela som. Žiadne meno? Opýtala som sa ešte raz. A zistila aj „meno", aj „priezvisko", dokonca aj „stredné meno". Bohužiaľ v slovníku podľa Medzinárodnej klasifikácie chorôb.

Veľa krát som premýšľala nad tým, ako sa to deje. To prelínanie sa človeka s jeho diagnózou. Až splynú v jedno. Alebo nesplynú. Lebo nie so všetkým sa dá zmieriť. Rozmýšľala som, aký je to pocit, keď je to diagnóza na celý život. Boľavá a stigmatizujúca. Ak na vás kvôli nej ukazujú prstom, znechutene sa odvracajú, alebo sa vám smejú. Tí druhí. Tí bez diagnózy. Samozrejme, neprišla som sa nič. Myslím, že to nemožno pochopiť.

Keď pani Diagnóza XY odchádzala, mala som výčitky. Poslala som ju inam. Nevedela som jej pomôcť. Do iných dverí, na ktoré bude o chvíľu klopať. Keď sa otvoria, predstaví sa svojim dlhočizným, strašidelným menom. A ak za nimi narazí na ďalšieho „profesionála", možno získa ďalšie meno do zbierky.

Označili sme si spomedzi seba tých slabších, menej schopných, viac závislých od našej pomoci. Niekedy premýšľam prečo. Naozaj im tým chceme pomôcť? Kým pni Diagnóza XY odišla, to meno som z nej predsa len vytiahla. Zašepkala mi ho, akoby to bol hriech. Mať meno ako ostatní. Keď má diagnózu...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?